Wszystko co powinnaś wiedzieć na temat karmienia piersią

Mleko matki ma niezwykłe właściwości dla zdrowia i rozwoju maluszka. Jest to substancja opracowana przez samą naturę pod kątem zapewnienia niemowlęciu wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych dlatego jeśli tylko masz możliwość warto zdecydować się na karmienie piersią. Oprócz niewątpliwych korzyści płynących z karmienia piersią dla maleństwa warto wziąć pod uwagę również szereg innych argumentów przemawiających za tym właśnie sposobem karmienia.

Praktyczne zalety karmienia piersią:


– sprzyja budowaniu więzi,
– pokarm jest zawsze gotowy, nie musisz zaprzątać sobie głowy rozrabianiem mieszanek, podgrzewaniem do odpowiedniej temperatury itd. ,
– oszczędność pieniędzy – twój pokarm w przeciwieństwie do gotowych mieszanek nic nie kosztuje,
– łatwiejsze wyjścia z dzieckiem – możesz pojechać z niemowlęciem na całodniową wycieczkę nie przejmując się dodatkowym balastem w postaci akcesoriów do karmienia.
Wiele matek obawia się, że przez karmienie piersią zostaną uziemione w domu nie jest to jednak do końca prawda – można skorzystać z możliwości ściągnięcia pokarmu i pozostawienia go w lodówce. W przypadku gdy chcemy wyjść na dłużej bez dziecka tak zabezpieczony pokarm może podać mu ktoś inny.

Trudne laktacji początki


Żeby uruchomić proces laktacji warto zastosować się do kilku cennych wskazówek, które na pewno ułatwią nam początki karmienia piersią.
– zacznij karmić bezpośrednio po porodzie,
– nie dawaj dziecku mieszanek,
– karm swoje dziecko na żądanie i bez ograniczeń czasowych – rób to jak najczęściej,
– nie rozstawaj się z dzieckiem w szpitalu – nawet jeżeli miałaś cesarskie cięcie i nie możesz wstawać, poproś położne o podawanie Ci dziecka do łóżka.
W pierwszym okresie karmienia (zwykle trwa to maksymalnie tydzień) bardzo zniechęcająco może na nas działać odczuwany ból brodawek sutkowych. Jest to zupełnie normalny objaw ponieważ ruchy ssące wykonywane przez dziecko mogą powodować podrażnienia.

Jak radzić sobie z bólem brodawek ?


– często zmieniaj pozycje karmienia tak żeby znaleźć tę najwłaściwszą dla Ciebie i maleństwa,
– stosuj maść z antybiotykiem (przepisaną przez lekarza) po każdym karmieniu, co zabezpieczy Cię przed ewentualną infekcją,
– nie stosuj na brodawki żadnych środków chemicznych,
– zadbaj o odpowiednie biustonosze – bawełniane bez nylonowych wstawek i włókien syntetycznych,
– wypróbuj okłady herbaciane – herbata łagodzi podrażnienia,
– mleko jako środek łagodzący – po karmieniu wyciśnij z piersi jeszcze kilka kropel mleka i pozostaw do samoistnego wyschnięcia, mleko ludzkie ma właściwości przeciwbakteryjne,
-stosuj środek nawilżający, który złagodzi ból.

Sposoby na zahamowanie laktacji


Odstawianie dziecka od piersi powinno odbywać się stopniowo ponieważ jest to najbardziej optymalne rozwiązanie zarówno dla dziecka jak i matki. Kiedy decydujesz się przestać karmić piersią powinnaś stopniowo zacząć wprowadzać butelkę między karmienie piersią. Jeśli od samego początku rezygnujesz z karmienia piersią mogą pojawić się pewne dolegliwości takie jak ból czy obrzęk jest kilka sposobów, żeby sobie z nimi radzić:
– okłady z lodu – owiń mrożonkę ręcznikiem i przyłóż do piersi maksymalnie na 15 minut, inaczej może to przynieść odwrotny skutek i nasilić laktację zamiast ją zahamować,
– noś biustonosz nawet do snu, najlepszym wyborem będzie sportowy, elastyczny stanik,
– obandażuj piersi na dobę lub dwie – ucisk piersi hamuje laktację,
– unikaj ekspozycji piersi na ciepło np. biorąc prysznic,
– nie wyciskaj, nie ściągaj mleka – chociaż przynosi to chwilową ulgę obolałym piersiom to jednak pobudza dalszą laktację więc nie należy tego robić.

Co z lekami na zahamowanie laktacji ?


Nie jest to dobra metoda ponieważ wcale nie przewyższa skutecznością naturalnych sposobów a jednocześnie może mieć wiele niepożądanych skutków ubocznych.

Palenie a karmienie piersią


Wiele matek borykających się z nałogiem palenia papierosów decyduje się nie karmić swoich dzieci piersią w obawie, że ich pokarm nie będzie dla maleństwa bezpieczny. Oczywiście najlepiej jest w całym okresie karmienia zrezygnować z papierosów, jeśli jednak nie jesteś w stanie wygrać z nałogiem, to mimo wszystko nie rezygnuj z karmienia piersią z tego właśnie powodu. Badania potwierdzają, że ryzyko wystąpienia np. niewydolności oddechowej jest niższe w przypadku dzieci matek, które palą i karmią piersią niż tych palących i nie karmiących. Co zrobić, by karmienie piersią w przypadku palenia papierosów było jak najbezpieczniejsze dla Twojego dziecka? Postaraj się wprowadzić w życie tych kilka wskazówek:
– pal krócej i rzadziej – bierne palenie szkodzi dziecku dlatego nie pal w domu, wyjdź na balkon lub na podwórko i nie dopalaj papierosa do końca,
– pal bezpośrednio po karmieniu – organizm potrzebuje ponad godziny by pozbyć się nikotyny dlatego staraj się ograniczyć palenie właśnie do momentów po odbytym karmieniu dziecka,
– używaj soli jodowanej – nikotyna może upośledzać przenikanie jodu do mleka matki a niedobór tego pierwiastka może grozić niedoczynnością tarczycy, dlatego zadbaj o dietę bogatą w jod.

Podsumowując warto decydować się na karmienie piersią jeżeli tylko mamy taką możliwość. W ten sposób zapewniamy swojemu dziecku nie tylko pokarm ale i niezwykle cenną, naturalną odporność.