Pożyczka pozabankowa to niezwykle łatwy sposób na pożyczenie pieniędzy, bo środki wpływają wprost na Twój rachunek bankowy i od razu możesz przeznaczyć je na swoje potrzeby. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać taki produkt oraz jak wybrać rzetelną firmę, która go przyznaje.
Pożyczka pozabankowa – co to jest?
Pożyczka pozabankowa to produkt finansowy, który polega na pożyczeniu pieniędzy w banku lub w firmie pozabankowej. Środki są wysyłane na Twoje konto bankowe, a nie przekazywane w gotówce.
Jest to o wiele wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób wypłaty środków, więc jeśli tylko masz rachunek w banku, to zawsze warto wybierać przelew i nie ryzykować, że ktoś ukradnie Ci gotówkę np. w drodze do domu.
Pożyczka pozabankowa czy pożyczka od rodziny?
Kiedy szybko potrzebujemy gotówki, często zastanawiamy się, czy może nie poprosić o finansową przysługę kogoś z rodziny. O ile tylko ustalicie, że pożyczka będzie nieoprocentowana, to na pewno będzie to tańsze rozwiązanie niż pożyczka od firm, które specjalizują się w ich udzielaniu.
Pożyczka od rodziny jednak wiąże się z pewnymi problemami. Zazwyczaj nie jest ona uregulowana umową i ustnie umawiacie się, kiedy i ile trzeba oddać. Takie ustalenia łatwo podważyć i koniec końców, trudno udowodnić, jak było w rzeczywistości.
Jeżeli z kolei spóźnisz się z oddaniem długu, to musisz przygotować się na nieprzyjemne komentarze w najmniej spodziewanych sytuacjach, np. przy rodzinnym obiedzie. Jeżeli można, to warto tego unikać, a z rodziną pozostać w prywatnych relacjach.
Z kolei główną i właściwie jedyną wadą pożyczki pozabankowej jest to, że nie każdy może ją otrzymać. Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, jest posiadanie rachunku bankowego. Większość z nas go ma, ale np. wśród seniorów nie jest to standardem.
Warto jednak wiedzieć, że właściwie wszystkie banki oferują otwarcie konta przez internet. Łatwo więc można założyć taki produkt i już bez problemu wnioskować o pożyczkę.
Kto udzieli pożyczki pozabankowej?
Pożyczka pozabankowa jest udzielana przez banki i firmy pożyczkowe. Większość instytucji wypłaca środki bankowym przelewem, bo jest to wygodne i bezpieczne. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby cały proces (łącznie ze złożeniem wniosku i weryfikacją tożsamości) odbył się online, to warto wybrać ofertę firmy pozabankowej.
Część banków, aby potwierdzić tożsamość, zaprasza klientów do swoich placówek z dowodem osobistym. Firmy pożyczkowe do tego celu wykorzystują przelew weryfikacyjny, co nie wymaga wychodzenia z domu.
Jak znaleźć dobrą pożyczkę pozabankową?
Warto w tym celu skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać hasło „pożyczka pozabankowa”. Wyświetlą Ci się strony banków oraz firm pożyczkowych. Oferty warto porównywać między sobą według kosztu pożyczki i szukać tej najtańszej. We wszystkich rzetelnych firmach pozabankowych i w większości banków znajdziesz na stronie kalkulatory, które wyliczą Ci szacunkową ratę i koszt dla wybranej kwoty i okresu spłaty.
Warto jednak wcześniej zapoznać się ze wzorem umowy, sprawdzić, czy pożyczkodawca nie narzuca podejrzanych kosztów i przeczytać w internecie opinie klientów.
Składam wniosek o pożyczkę i… co dalej?
Gdy już wyślesz wniosek o pożyczkę, trafia on do analityków danej instytucji. Specjaliści sprawdzają, czy masz zdolność do spłaty zobowiązania. Co to oznacza? Analitycy badają, czy masz dochody o odpowiedniej wysokości i ze stabilnego źródła, które pozwolą Ci spłacać pożyczkę bez opóźnień. Ważna jest również historia kredytowa. Jeżeli w przeszłości oddawałeś zobowiązania w terminie to zwiększy to szanse na uzyskanie kolejnego takiego produktu. Natomiast gdy zdarzyły Ci się poważne zaległości albo wpis do rejestru dłużników, to trzeba przygotować się na odmowę.
Ważnym elementem procesu weryfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy jest przelew weryfikacyjny. Polega to na tym, że na wskazane przez pożyczkodawcę konto wysyłasz przelew na złotówkę lub grosz. Na tej podstawie sprawdza on, czy dane nadawcy przelewu zgadzają się z tymi podanymi we wniosku. Kwota przelewu jest Ci później zwracana. Służy on tylko do weryfikacji tożsamości, bez konieczności pokazywania dowodu osobistego w żadnej placówce.
Jeżeli masz zdolność do spłaty pożyczki, to otrzymasz informację, że decyzja jest pozytywna. Wtedy podpisujesz umowę przez internet, a pieniądze są przelewane na Twoje konto bankowe.
Mój wniosek o pożyczkę został odrzucony. Co teraz?
Może się również zdarzyć, że Twój wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony. Warto wtedy zapytać o powód odmowy. Jeżeli będzie to „brak zdolności do spłaty pożyczki”, to opłaca się złożyć wniosek także w innej instytucji. Każda z nich ma swoje własne metody liczenia zdolności i może się okazać, że Twoje dochody będą dla innej firmy wystarczające do wydania decyzji pozytywnej.
Jeśli z kolei otrzymasz informację, że Twoje zarobki są zbyt niskie, aby pożyczyć konkretną kwotę, to warto rozważyć jej zmniejszenie i złożenie wniosku jeszcze raz.
Jest jednak kilka przypadków, które wiążą się z odmową w każdej instytucji i wtedy trzeba popracować nad ich zmianą. Są to:
- brak udokumentowanych dochodów,
- wpis do rejestru dłużników,
- nieodpowiedni wiek (zbyt niski lub zbyt wysoki według wymagań danej instytucji),
- nieprawdziwe lub niepełne informacje podane we wniosku.
Czy ktoś, kto nie ma dochodów, dostanie pożyczkę?
Brak dochodów uniemożliwia otrzymanie pożyczki. Warto jednak pamiętać, że nie tylko pensja z umowy o pracę jest akceptowana. Można również liczyć na decyzję pozytywną, jeżeli pracujesz na umowę zlecenie czy o dzieło, otrzymujesz emeryturę lub rentę.
Co ważne, dochód musi wynikać z umowy i być przelewany na Twoje konto bankowe.
Ile muszę zarabiać, aby dostać pożyczkę?
To, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać pożyczkę, zależy od kwoty, którą chcesz pożyczyć. Pamiętaj jednak, że liczy się dochód netto, czyli to, ile zostaje Ci z pensji, bo odjęciu Twoich stałych zobowiązań (rat kredytów, pożyczek, alimentów itp.).
Im więcej chcesz pożyczyć, tym wyższy musi być dochód netto. Jeśli zależy Ci na wyższej kwocie, a nie masz wysokiej pensji, to opłaca się wybrać dłuższy okres spłaty. Wtedy miesięczna rata będzie niższa, łatwiej będzie Ci ją spłacać i jest wyższe prawdopodobieństwo, że pożyczkodawca udostępni Ci środki.
Jakie są konsekwencje braku spłaty pożyczki?
Termin spłaty każdej raty pożyczki jest odnotowywany w Biurze Informacji Kredytowej. Drobne opóźnienia wpłyną na obniżenie Twojego scoringu BIK, a to oznacza, że w przyszłości trudniej będzie Ci dostać kolejną pożyczkę czy kredyt.
Z kolei spóźnienie powyżej 90 dni wiąże się z wpisem do rejestru dłużników, a przy braku spłaty także z zajęciem komorniczym.
Dlatego warto mierzyć siły na zamiary i pożyczać tylko tyle, ile będziesz w stanie spłacić. W razie problemów z oddaniem pojedynczej raty (np. dlatego, że pracodawca spóźnia się z wypłatą pensji), warto skontaktować się z pożyczkodawcą i opisać swój problem.