Jeśli martwisz się, że Twoja skóra z czasem wykazuje oznaki starzenia się, to dobrze trafiłeś. W całym tym poście opowiemy Wam o peptydach, które są tak modne, powiemy Wam jakie są ich funkcje w naszej skórze, a przede wszystkim chcemy, abyście wiedzieli jak peptydy pomagają naszej skórze się regenerować i wyglądać zdrowo i jędrnie, co tak bardzo lubimy.
Fakt, że nasza skóra starzeje się lub wykazuje oznaki starzenia, jest spowodowany wieloma czynnikami, z których niektóre są wewnętrzne dla samej skóry, a inne mają charakter zewnętrzny.
To, co wiemy na pewno, to fakt, że jednym z czynników, które z upływem czasu zmniejszają się na naszej skórze, jest niewątpliwie jej zdolność do regeneracji, czyli mechanizm, dzięki któremu nasza skóra sama się regeneruje, chroniąc się przed szkodliwymi czynnikami, na które narażamy ją w codziennym życiu.
Jednak to właśnie tutaj musimy dowiedzieć się, czym są peptydy, gdyż mamy przed sobą idealne rozwiązanie w walce z brakiem regeneracji, na który nasza skóra cierpi przez lata. Na co czekasz, aby się tego dowiedzieć? Zwróć uwagę, na pewno Cię to zainteresuje!
Czym są peptydy?
Peptydy to cząsteczki powstałe w wyniku połączenia dwóch lub więcej aminokwasów. Aminokwasy natomiast to substancje organiczne, które zawierają co najmniej jedną grupę aminową i jedną grupę kwasową i które łączą się ze sobą tworząc białka, w tym kolagen i elastynę. Te białka są Ci już zapewne znane lub nawet znasz je, ponieważ zarówno kolagen jak i elastyna są odpowiedzialne za zapewnienie jędrności, elastyczności i objętości naszej skórze, czyli dokładnie tego, czego potrzebujemy!
Coś, o czym wiele osób nie wie, to fakt, że peptydy występują w naszej skórze w sposób całkowicie naturalny, jednak prawdą jest, że wraz z wiekiem ich jakość i zdolności reprodukcyjne maleją.
Jakie są funkcje peptydów i co one mają wspólnego z komórkami macierzystymi?
Tak jak upływ czasu wpływa na peptydy, o czym mówiliśmy w poprzedniej części, tak samo upływ czasu wpływa na komórki macierzyste, a zwłaszcza na ich zdolność do samoodnawiania, co oznacza, że liczba komórek maleje i tracą one potencjał do różnicowania się w komórki skóry.
Jest to powód do niepokoju, ponieważ komórki macierzyste są przede wszystkim odpowiedzialne za regenerację i zdrowie naszej skóry i tkanek. Osiągają to dzięki intensywnej produkcji czynników wzrostu, które są w stanie wydzielać. Dodatkowo w ich części pozakomórkowej możemy znaleźć znaczną ilość składników takich jak elastyna czy kolagen, które jak wiadomo odpowiadają za to, że skóra wygląda jędrnie, zdrowo i zachowuje nienaruszoną elastyczność.
Peptydy są odpowiedzialne za aktywację komórek macierzystych, stymulują i prowokują podziały komórkowe, a tym samym wygląd komórek naszej skóry. Ponadto ich funkcje obejmują regenerację tkanek oraz zapobieganie utracie gęstości i objętości naszej skóry.
W świecie kosmetyków peptydy są dobrze znane ze swoich licznych korzyści dla naszej skóry, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie starzenia się skóry, ponieważ są one odpowiedzialne za utrzymanie równowagi w naszej skórze, dzięki czemu nasza skóra właściwa zachowuje zdrowy wygląd, bez wyraźnych oznak starzenia się.
Rodzaje peptydów.
1. Peptydy hamujące neuroprzekaźniki.
Są one odpowiedzialne za zmniejszenie uwalniania neuroprzekaźników, dzięki czemu uzyskujemy rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie nasza skóra ma mniej zmarszczek mimicznych i wyraźnych oznak upływu czasu.
2. Peptydy sygnałowe.
Są one odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
3. Peptydy transporterowe.
Ich funkcje obejmują transport metali niezbędnych w enzymatycznej syntezie procesów metabolicznych, takich jak miedź w produkcji kolagenu.
Korzyści dla skóry.
Są one w stanie regenerować i odnawiać naszą skórę: robią to poprzez stymulowanie komórek macierzystych do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, w szczególności komórki skóry, takie jak fibroblasty czy keratynocyty.
Są silnymi wypełniaczami zmarszczek: wygładzają drobne zmarszczki, zwiększają gęstość i objętość skóry – to silny składnik aktywny o działaniu przeciwstarzeniowym!
Natychmiastowy efekt napinający: uzyskuje się go dzięki temu, że pobudzają syntezę kolagenu.
Wygładzają skórę: poprawiają również kształt skóry właściwej.