Okrężnica jest końcową częścią układu pokarmowego i czasami jest miejscem ostrego bólu. Podczas gdy niektóre z tych bólów są łagodne, inne mogą być objawem klinicznym poważniejszej patologii.
Dlaczego zawsze boli mnie brzuch?
Brzuch — a w szczególności podbrzusze — jest obszarem anatomicznym podatnym na mniej lub bardziej intensywne, sporadyczne lub przewlekłe bóle. Mogą mieć różne podłoże: zespół jelita drażliwego, infekcyjne zapalenie jelita grubego, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, zaparcia, choroba Leśniowskiego-Crohna, rak jelita grubego, niedrożność jelit itp. Ze względu na różnorodność możliwych etiologii, zaleca się konsultację z lekarzem, szczególnie w przypadku nawrotu bólu i jeśli towarzyszy mu gorączka, wymioty, krwawienie i/lub utrata wagi.
Jak można złagodzić ból w podbrzuszu?
W przypadku pacjentów cierpiących na zaburzenia tranzytu powodujące bóle jelita grubego, przyjęcie środków higienicznych i dietetycznych jest dość skutecznym środkiem zapobiegawczym. Z reguły polega to na wprowadzeniu odpowiedniej diety. W większości przypadków zaleca się ograniczenie spożycia produktów ultra przetworzonych, których skład jest często niejasny. Specjaliści zalecają zdrową i zróżnicowaną dietę, bogatą w błonnik pokarmowy, który jak wiadomo wspomaga tranzyt jelitowy. Zaleca się również ograniczenie tłustych, pikantnych i zbyt słodkich potraw. Oprócz tych środków dietetycznych, regularne ćwiczenia fizyczne są jednym z narzędzi ograniczania bólu kolki.
Możliwe jest również złagodzenie bólu jelita grubego za pomocą pewnych gestów. Samodzielny masaż podbrzusza może na przykład ułatwić trawienie i ograniczyć wzdęcia. Aby to zrobić, należy położyć się i ćwiczyć ruchy koncentryczne, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. W połączeniu z opieką medyczną, pewne alternatywne metody mogą również pomóc w przywróceniu równowagi jelitowej. Tak jest w szczególności w przypadku sofrologii lub osteopatii, które często przynoszą dobre rezultaty. Nie wahaj się porozmawiać z lekarzem przed podjęciem tych sesji.